Z nałogami oraz uzależnieniami zmaga się większość z nas. Niekiedy jednak stopień ich intensywności jest na tyle zaawansowany, że uniemożliwiają one codzienne funkcjonowanie, sprawiają, że rodziny się rozsypują, a chory całkowicie traci kontrolę nad swoim życiem. W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy będą w stanie dobrać odpowiedni sposób terapii uzależnienia. W zależności od stopnia nasilenia problemu stosuje się odmienne sposoby współpracy z daną osobą. Na czym polega terapia uzależnień? Kto może z niej skorzystać?

Leczenie uzależnień

Głównym celem terapii uzależnień jest pomoc pacjentom z uporaniem się z alkoholizmem, narkomanią, zakupoholizmem oraz każdym innym szkodliwym nałogiem. Głównym zadaniem leczenia uzależnień  jest osiągnięcie reedukacji, resocjalizacji osoby uzależnionej. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie, a niekiedy nawet całkowite zaprzestanie przyjmowaniu substancji uzależniającej lub wykonywaniu innych szkodliwiej czynności, które były źródłem problemu. Wówczas osoba może powrócić do funkcjonowania w społeczeństwie i ponownie posiąść kontrolę nad swoim życiem.

Istnieje kilka podstawowych terapii stosowanych przy uzależnieniach. Może być to reprogramming, psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa, psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach TSR czy mniej popularna hipnoterapia.

W Polsce najczęściej stosowaną metodą walki z uzależnieniem jest reprogramming. Jest to w gruncie rzeczy tylko jeden z elementów całej terapii, na którą składa się również psychoterapia oraz niekiedy także farmakologia. Stosowanie leków okazuje się niezbędne w momencie gdy pojawiają się zaburzenia ze strony fizjologii organizmu.

Niekiedy osoba wychodząca z uzależnienia boi się wejścia w życie, ponownego spotkania z ludźmi oraz podjęcia się obowiązków. Czasami pojawiają się również nieuzasadnione fobie, dlatego leki często pozwalają na sprawniejszy powrót do zdrowia.

terapeuta uzależnień

Jakie uzależnienia można leczyć?

Bez względu na to z jakim uzależnieniem zmaga się dana osoba można wykorzystać różnorodne techniki, które będą skierowane w konkretnym kierunku. W związku z tym można rozpocząć terapię niemal każdego uzależnienia – twierdzi psycholog z placówki leczenia uzależnień APROPOS.

Przede wszystkim stosuje się leczenie w momencie, gdy uzależnienie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie danej osoby, pojawiają się dodatkowe problemy w życiu rodzinnym. Najczęściej do specjalistów zgłaszają się osoby walczące z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, hazardu czy zakupoholizmu. To właśnie te uzależnienia są najpopularniejsze w naszym kraju, więc odsetek osób, które chcą się leczyć jest naturalnie większy.

W zależności od problemu z jakim zmaga się dana osoba przebieg leczenia, a także jego czas trwania czy częstotliwość spotkań może być odmienny.  Przed rozpoczęciem leczenia koniecznie należy znaleźć właściwą placówkę, która będzie w stanie podjąć właściwą terapię, która będzie odpowiadała danej osobie. Pamiętajmy, że niektóre ośrodki specjalizują się w leczeniu określonych uzależnień, dlatego nie powinniśmy oczekiwać od nich pomocy jeśli nasz problem nie jest związany z ich głównym celem działalności.

uzależnienie

Czy terapia uzależnień wymaga przebywania w zamkniętej placówce?

Bardzo wiele osób odmawia podjęcia terapii uzależnienia gdyż obawiają się oni konieczności pobytu w zamkniętej placówce. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku zachodzi konieczność pobytu w warunkach zamkniętych. Jest to niezbędne gdy sytuacja chorego jest wyjątkowo ciężka, wówczas pobyt w zamkniętym ośrodku może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem. W przypadku pobytu w placówce, leczenie skupia się na odizolowaniu chorego od źródła problemu oraz maksymalne skupienie się na sposobach, dzięki którym wróci on do pełnego zdrowia. Stosowane jest zarówno oczyszczenie organizmu, farmakoterapia oraz wszelkie rodzaje terapii grupowych i indywidualnych.

 

Comments are closed.

Post Navigation