Terapia grupowa jest jedną z metod leczenia alkoholizmu. Mogą z niej skorzystać osoby, które nie są w stanie samodzielnie uporać się z uzależnieniem. Taka forma terapii jest dostępna w różnego rodzaju ośrodkach, zarówno prywatnych, jak i działających w ramach NFZ. Cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na efekty, które daje.
Na czym polega terapia grupowa?
Terapia grupowa, jaka jej nazwa wskazuje, odbywają się w obecności terapeuty oraz innych osób. Taka forma wsparcia pozwala motywować się nawzajem, co daje świetne efekty. Kontakt z osobami cierpiącymi na takie same problemy daje zdecydowanie większą szansę na powodzenie. Terapia grupowa może być stosowana nie tylko w przypadku uzależnienia od alkoholu, ale także innych nałogów.
Aby terapia grupowa dała oczekiwane efekty, pacjent, który w niej uczestniczy, musi pozostać trzeźwy. Tylko wtedy można spodziewać się, że pomoże ona wyjść z nałogu. Podczas spotkań pacjent dowiaduje się, jak zgubny wpływ na życie jego oraz najbliższych ma picie alkoholu i niekontrolowanie tego.
Celem terapii w grupie jest także szansa na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Uzależniony pacjent na nowo uczy się prawidłowych interakcji z innymi ludźmi. Jest to bardzo ważny element wychodzenia z nałogu.
Jak przebiega terapia grupowa?
Terapia grupowa odbywa się zawsze w takim samym gronie. Uczestniczą w niej te same osoby oraz terapeuta. Jest to bardzo ważne, gdyż podczas spotkań zawiązują się relacje, a pacjenci zaczynają się poznawać. Dostrzegają podobieństwa między sobą, co pomaga w walce z uzależnieniem.
Podczas spotkań poruszane są różne tematy, dzięki czemu ich uczestnicy są w stanie się otworzyć. Bardzo pomaga to w szukaniu podłoża problemów z nadużywaniem alkoholu.
Czy terapia grupowa jest skuteczna?
Wsparcie zarówno bliskich osób, jak i całego społeczeństwa jest niezwykle ważne podczas wychodzenia z nałogu. Szereg badań wykazał, że tylko osoby, które czują się dopingowane i odpowiednio motywowane mają szansę na skuteczną walkę z nałogiem. Spotkania w określonej grupie osób borykających się z takimi samymi problemami ułatwia otwarcie się na nowe relacje i rozmowę o kłopotach.
Dla wielu osób uzależnionych otwarcie się przed osobami, które nie wiedzą, z czym wiąże się alkoholizm, jest bardzo trudne. Mając wokół siebie ludzi z podobnymi przejściami, mogą lepiej dostrzec swoje niedoskonałości.
Zalety terapii grupowej
Największą zaletą terapii grupowej jest wzajemne wsparcie, jakie okazują sobie uczestnicy spotkań. Daje to ogromną motywację do dalszego działania. Osoby uzależnione nawzajem wspierają się w tym, aby wytrwać w trzeźwości i nie sięgać po używki. Patrzenie na inne osoby z takimi samymi problemami pozwala o wiele lepiej zrozumieć własne postępowanie oraz motywację do podejmowania konkretnych decyzji. Jest to także świetna okazja do zastanowienia się nad własnym życiem.
Uczestnicy terapii grupowej mają także świadomość tego, że nie są pozostawieni sami sobie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają wsparcia w osobach z najbliższego otoczenia. Czują się potrzebni i chcą nawiązywać relacje z innymi.
Dla osób uzależnionych najlepszym rozwiązaniem jest grupowa terapia alkoholowa. Szczecin to jedno z wielu miast, w którym można znaleźć ośrodki zajmujące się ich przeprowadzaniem. Nieleczony alkoholizm może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, ale nie tylko.
Wiele osób czuje obawy przed terapią grupową. Wydaje się dla nich niewyobrażalne to, że będą zmuszeni do opowiadania o swoich problemach przed wieloma innymi osobami. Jednak już po kilku spotkaniach obawy te okazują się bezzasadne. Wzajemne wsparcie uczestników terapii ułatwia otwarcie się przed innymi. Doświadczony terapeuta prowadzący spotkania doskonale wie, w jaki sposób je przeprowadzić, aby każdy uczestnik czuł się zaopiekowany.
Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, to terapia grupowa może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Odpowiednio wcześnie podjęte kroki w walce z nałogiem pozwolą osiągnąć skuteczne efekty w postaci życia w trzeźwości.