Depresja to choroba, która dotyka coraz większej liczby ludzi. W Polsce współczynnik zachorowań na tę złożoną chorobę psychiczną stale się zwiększa i dotyczy osób ze zróżnicowanych grup społecznych. Jak wygląda świat z perspektywy osoby chorej na depresję? Na co należy zwracać uwagę i kiedy trzeba podjąć zdecydowane działania, aby pomóc bliskiej osobie zmagającej się z tym problemem?

Depresja – złodziej okradający z radości życia

Depresja to schorzenie o naturze psychologicznej, które objawia się przede wszystkim brakiem chęci do życia oraz poczuciem głębokiego smutku i braku sensu. Osoby, które cierpią na tę chorobę, nie potrafią czerpać radości z życia. Nie cieszą się ani drobnych, codziennych rzeczy, ani z dużych sukcesów odnoszonych w życiu prywatnym lub zawodowym. Nie potrafią również wykazać entuzjazmu w kwestii dokonań najbliższych. Ich życie wypełnia smutek, negatywne myślenie i pesymistyczne postrzeganie świata.

Często zdarza się, że osoby cierpiące na depresję są na tyle zniechęcone do życia i działania, że nie mają siły rano wstać z łóżka. Nie ma to nic wspólnego z lenistwem czy złym samopoczuciem fizycznym, choć osobom postronnym może się tak wydawać. Jest to spowodowane głębokim poczuciem beznadziejności oraz nieumiejętnością znalezienia zadowalającego celu. Chorzy na depresję uważają, że są bezużyteczni i wszystkim dookoła jest lepiej, gdy nie ma ich w pobliżu. Dlatego często zamykają się w sobie i izolują od społeczeństwa, mając mylne przekonanie, że tak będzie dla wszystkich lepiej.

Pogłębiająca się depresja wiąże się z coraz głębszym przekonaniem osoby chorej o swojej niskiej wartości i niemocy. To uczucie sprawia, że trudno jest cokolwiek zrobić, aby ten stan rzeczy zmienić. U niektórych chorych występuje dodatkowo apatia i wycofanie społeczne, co utrudnia uzyskanie pomocy z zewnątrz. Poza problemami emocjonalnymi i psychicznymi depresja prowadzi do poważnych zaburzeń odżywiania oraz problemów ze snem, co stopniowo wyniszcza i jeszcze bardziej osłabia organizm chorego.

Psychoterapia jedynym ratunkiem

O depresji w Polsce mówi się coraz więcej i głośniej. Jest to problem, który dotyczy coraz większej liczby populacji w naszym kraju, dlatego warto pamiętać, że to poważna i bardzo złożona choroba, z której nie należy sobie żartować. Osoba chora potrzebuje jak najszybciej profesjonalnego wsparcia i pomocy, aby móc znowu zacząć cieszyć się życiem.

Nieleczona depresja może skutkować głęboko zakorzenionym przeświadczeniem o swojej własnej beznadziejności oraz problemami emocjonalnymi, z którymi bardzo trudno będzie wygrać nawet na profesjonalnej terapii. Czas odgrywa przy depresji kluczową rolę, im szybciej osoba chora uda się do psychiatry lub psychologa, tym łatwiej będzie jej sobie poradzić z tym schorzeniem.

Osoba chora nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić z tym schorzeniem, dlatego koniecznie musi wybrać się do psychiatry bądź psychologa. Nie wolno próbować na siłę uszczęśliwić osoby z tą chorobą ani wierzyć, że zwykły spacer lub zakupy załatwią sprawę i pomogą rozwiązać ten problem. W walce z depresją niezwykle ważne jest wsparcie najbliższych, dlatego zamiast powtarzać, że to tylko zły humor lub nastrój, należy próbować skłonić osobę cierpiącą na depresję, aby udała się do specjalisty i rozpoczęła proces leczenia.

Terapia - depresja

Jego podstawą jest dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta psychoterapia. W trudnych przypadkach lekarze decydują się na połączenie jej ze specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, wśród których znajdują się między innymi antydepresanty i leki psychotropowe. Należy jednak pamiętać, że same tabletki nie zadziałają, ich przyjmowanie musi być połączone z regularnymi wizytami u psychologa.

Przez wiele lat depresja była w Polsce tematem tabu i pojawiło się wiele mitów na jej temat. Są one niezwykle krzywdzące dla osób chorych na to skomplikowane i trudne do wyleczenia schorzenie. Przekonanie, że na depresję cierpią tylko osoby słabe lub, że jest to tak naprawdę wyolbrzymianie problemów i użalanie się nad sobą sprawia, że osobom zmagającym się z depresją jest jeszcze trudniej przyznać się do choroby i rozpocząć leczenie. Dlatego nie osądzaj bliskich pochopnie. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś w Twoim otoczeniu cierpi na depresję, to wyciągnij do niego pomocną dłoń.

Comments are closed.

Post Navigation