Wielu ludzi podziela przekonanie, że aby coś wyleczyć, należy przyjmować leki – nieważne czy problemy są fizyczne, czy też psychiczne. I owszem, w pewnym sensie jest to prawda, jednak zdecydowanie nie jest to cała.

W chorobach i problemach natury psychicznej ważna jest także psychoterapia, dzięki której pacjent jest w stanie spojrzeć w głąb siebie, zidentyfikować z pomocą psychoterapeuty swoje problemy i zacząć je naprawiać. Osoba, która współpracuje z psychoterapeutą jest w stanie nabyć umiejętności, dzięki którym będzie w stanie, w późniejszym czasie, sama sobie radzić w trudnych sytuacjach i nie będzie uzależniona od leków wypisywanych na receptę.

Czy psychoterapia jest ważniejsza od leków?

leczenie depresji Świdnica

Dlaczego psychoterapia ma większe szanse powodzenia niż leki? Na czym polega psychoterapia? Przede wszystkim psychoterapia jest, najogólniej rzecz ujmując, leczeniem zaburzeń psychicznych. Dzięki niej pacjent jest w stanie przepracować swoje problemy i trudności, zarówno psychiczne, jak i emocjonalne. Tego typu terapia została szeroko przebadana, a jej skuteczność jest wysoce efektywna.

A jak wygląda psychoterapia? Psychoterapia to przede wszystkim rodzaj terapii, która jest zorientowana na wspólnie ustalony przez psychoterapeutę i pacjenta cel. Jest to proces, w którym obie ze stron, koncentrują się wokół myśli, emocji oraz zachowań. Pacjent jest tą osobą, która doskonale zna swoje wnętrze, z kolei psychoterapeuta ma i umie przekazać wiedzę teoretyczną z zakresu psychoterapii i przekazuje ją pacjentowi.

Warto wiedzieć, że psychoterapia jest procesem, który wymaga czasu – przeważnie spotkań jest od kilku do nawet kilkunastu w zależności od tego, jak trudny jest problem do przepracowania. Trzeba pamiętać także o tym, aby pacjent był aktywny podczas psychoterapii, ponieważ ta forma leczenia wymaga zaangażowania.

A czy psychoterapia jest ważniejsza od leków? Wszystko wskazuje na to, że tak. Problemy, emocje, myśli i zachowania są przepracowywane podczas psychoterapii, a to oznacza, że pacjent jest wyposażany w odruchy obronne, dzięki którym jest w stanie utrzymać zdrowie psychiczne już zawsze.psychoterapia Świdnica

Leki z kolei działają jedynie doraźnie. Owszem, przy cięższych problemach są wręcz niezbędne, jednak kluczem do sukcesu zawsze będzie psychoterapia. Taka praca zawsze będzie przynosiła wymierne korzyści, ponieważ dzięki niej pacjent stanie się osobą silniejszą psychicznie na co dzień.

Jak umówić się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty?

Wiele osób obawia się psychoterapii oraz psychoterapeuty, zastanawia się, w jaki sposób może się z nim skontaktować i zapisać na pierwszą wizytę. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach jest naprawdę sporo możliwości. Do psychoterapeuty można zadzwonić, napisać maila, przyjść do gabinetu i umówić się na miejscu. Wszystko zależy od tego, która z tych form jest dla osoby najbardziej wygodna i najmniej stresująca. Ważne jest to, aby uczynić ten pierwszy krok na drodze do uwolnienia się od problemów emocjonalnych.

Psychoterapeuta nie jest ”zarezerwowany” wyłącznie dla osób, które borykają się z bardzo silnymi chorobami psychicznymi, chociaż wiele osób tak właśnie myśli i dlatego nie chce udać się na terapię. Prawda jest jednak zupełnie inna – psychoterapeuci pomagają uporać się z lękiem, strachem czy pierwszymi objawami depresji. Psychoterapeuta jest w stanie pomóc pacjentowi pozbyć się nawet fobii – nie ważne, czego by ona dotyczyła.

Profesjonalną pomoc psychologiczną można uzyskać w gabinecie psychologa w Świdnicy.

Comments are closed.

Post Navigation