Zaburzenia lękowe to coraz częstszy problem u osób zmagających się z dużym stresem. Objawy są na tyle nietypowe, że znaczna część chorych ma wrażenie, że cierpi na zupełnie inne problemy zdrowotne, które wymagają leczenia internistycznego. W praktyce jednak nerwica sama w sobie jest uznawana za poważną i konieczną do leczenia psychiatrycznego chorobę.

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów nerwicy, która dotyka coraz więcej osób. Po czym poznać, że chorujemy na nerwicę i potrzebujemy specjalistycznej terapii?

Czym jest nerwica?

Nerwica to jeden z rodzajów zaburzeń psychologicznych, których objawy są niezwykle rozbudowane i żadne nie wskazują na ten rodzaj choroby. Do nerwicy bardzo często prowadzą różne sytuacje w życiu człowieka, z którymi nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić.

Obecnie nerwicę określa się przede wszystkim inną nazwą – zaburzeniami lękowymi lub wymiennie zaburzeniami nerwicowymi. Na zaburzenia tego typu cierpi mnóstwo osób, dlatego uznaje się, że są one najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Z nerwicą zmagają się osoby w każdej kategorii wiekowej i bardzo często nie ma znaczenia ani zawód, ani choroby współistniejące.

Nerwica jednak nigdy nie pojawia się sama. Zazwyczaj do pierwszych objawów prowadzi szereg powodów, które trwale zakorzeniają się w świadomości osoby cierpiące na nerwicę. Do zaburzeń nerwicowych często doprowadzi przewlekły stres wywołany natłokiem obowiązków lub nagłymi zmianami w życiu oraz kiepskiej jakości stan układu nerwowego (w tym przypadku zaburzenia neutrotransmiterów). Nerwica często pojawia się u osób z urazami psychicznymi po traumatycznych przeżyciach jak wypadki czy tragedie bliskich im osób. W przypadku dzieci i młodzieży powodem powstania nerwicy są czynniki społeczne. Brak snu i nieustanne przemęczenie również prowadzą do powstania zaburzeń nerwicowych.

Rodzaje zaburzeń lękowych na tle nerwicowym

Z racji tego, że nerwica przybiera wiele różnych form i objawia się szeregiem symptomów, wyróżnia się kilka jej rodzajów:

  • nerwica depresyjna, która charakteryzuje się znacznym spadkiem nastroju; można o niej mówić jeśli stan obniżenia nastroju utrzymuje się przez wiele tygodni i miesięcy,
  • nerwica natręctw pojawia się w momencie, kiedy osoba zaburzona ma obsesyjne myśli prowadzące do wykonywania powtarzających się czynności, których niewykonanie objawia się nerwowością, irytacją,
  • nerwica neurasteniczna wyróżniająca się nieustannym zmęczeniem podczas wykonywaniem prostych czynności życia codziennego, np. wstawaniem z łóżka, sprzątaniem,
  • nerwica histeryczna występująca u osób z objawami somatycznymi prowadzącymi do omdleń, uczucia paraliżu ciała,
  • nerwica lękowa z silnym, niemożliwym do zlokalizowania lękiem kończącym się atakami paniki.

Diagnozuje się je na podstawie wykrytych objawów. Najczęściej jednak osoby cierpią na nerwicę lękową, która wymaga specjalistycznej pomocy terapeutycznej, aby nauczyć się z nią żyć i osiągnąć stan spokoju.

Najgorsze objawy nerwicy lękowej

Objawy nerwicy mają bardzo często podłoże somatyczne, objawiając się problemami z sercem, nadmierną potliwością czy zawrotami głowy. Lęk, który jest uznawany za jeden z najgorszych objawów nerwicy lękowej, przybiera wiele form. Niektórzy pacjenci odczuwają go cały czas (mowa o lęku uogólnionym), a u innych objawia się on atakami paniki (czyli inaczej lęk napadowy).

Zarówno lęk napadowy, jak i lęk uogólniony, są bardzo niebezpieczne dla osób cierpiących na nerwicę. Szereg objawów z nim związanymi znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w momencie ich pogorszenia się – często prowadzi do omdleń, jeszcze większego strachu o własne życie i zdrowie. W przypadku nerwicy w zaawansowanym stadium trudno mówić o konkretnych przypadkach, które wywołują lęk. Pojawia się on nagle, bez znaczenia czy początkowo dotyczył tylko określonych sytuacji lub obiektów.

Do objawów wskazujących poważne problemy z zaburzeniami lękowymi zalicza się:

  • nieustający lęk – nierzadko o swoje życie w trakcie trwania napadu paniki,
  • duszności i problemy z oddychaniem,
  • silne kołatanie i ból w okolicy serca,
  • drżenie rąk, nóg,
  • wzmożenie potliwości i silne zawroty głowy prowadzące do omdleń,
  • nudności, suchość w jamie ustnej.

Zaburzenia lękowe wymagają specjalistycznej pomocy terapeutycznej i farmakologicznej. Pacjent cierpiący na nerwicę musi nauczyć się radzić sobie z lękiem, a także zrozumieć przyczyny jego występowania. Niezbędna może się okazać konieczność przyjmowania leków przeciw lękowych.

Post Navigation