Oprócz nauki podstaw samoobrony, możemy wyrzeźbić sylwetkę. Nauka sztuk walki ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na psychikę. W jaki sposób sztuki walki na nas wpływają?

Trenowanie sztuk walki a koncentracja

Na samym początku trzeba wspomnieć o tym, że trenowanie sztuk walki – niezależnie jakich – wymaga dużego poświęcenia. Treningi są częste i intensywne, więc każdy uczestnik musi być gotowy zarówno fizycznie, jak i psychicznie na duży wysiłek.

Nasza koncentracja może się znacznie poprawić poprzez regularne uczęszczanie na treningi lub zawody. Uczestnik kursu sztuk walki musi rozważnie zadawać ciosy, być przygotowanym na ataki przeciwnika oraz potrafić przewidzieć jego strategię.

Koncentracja wiąże się ściśle z cierpliwością. Sztuki walki to sport wymagający. Nauka wszystkich technik może nam zająć dużo czasu. Poza tym, na początku trenowania może nam towarzyszyć zmęczenie ze względu na intensywność treningów. Cierpliwość jest więc kluczowa, lecz nie tylko podczas treningów. Wpływ na naszą psychikę poprzez treningi sztuk walki przekłada się również na życie codzienne.

Determinacja

Wraz cierpliwością i koncentracją wiąże się samodyscyplina. Aby zdobyć przynajmniej część umiejętności, które zakłada dany rodzaj sztuk walki, należy być bardzo zdeterminowanym. Biorąc pod uwagę nieregularny i zakłócony tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi, potrzeba długiej drogi do osiągnięcia celu. Determinacja stanowi klucz do osiągnięcia celu.

Sztuki walki zwiększają pewność siebie

Dzięki koncentracji i cierpliwości, możliwe jest rozwijanie się w zakresie sztuk walki. Nasza pewność siebie znacznie zwiększy się, jeśli będziemy zdobywać nowe umiejętności i wyróżnienia. W zależności od rodzaju sztuk walki, możemy także brać udział w zawodach. Dzięki temu, będziemy mieli świadomość stałego rozwoju oraz zdobywania coraz to nowszych umiejętności.

krav maga

Wpływ, jaki sztuki walki mają na samoocenę wynika z innych zalet trenowania. Po pierwsze, jest to zdobycie nowych umiejętności. Jeśli potrafimy obronić siebie i osoby słabsze/ potrzebujące pomocy, znaczy to, że posiadamy ważne umiejętności i wykorzystujemy je w dobry sposób.

Drugą ważną przyczyną wzrostu samooceny, jest nasz rozwój. Uczęszczając regularnie na treningi, poznajemy coraz to nowsze techniki, ciosy oraz sposoby wykorzystania ich.

Poczucie bezpieczeństwa dzięki treningom

Najwięcej osób, które zapisują się na kursy sztuk walki, kieruje się zwiększeniem poziomu swojego bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że w kursach uczestniczą dzieci oraz osoby starsze. Umiejętność samoobrony jest bardzo przydatna, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy możemy znaleźć się w sytuacji krytycznej i niebezpiecznej.

Warto zaznaczyć, że posiadając konkretne umiejętności, ciosy, chwyty i techniki, możemy obronić siebie i osoby, które akurat tego potrzebują. W niebezpiecznych sytuacjach zawsze będziemy mogli się obronić, co da nam również poczucie spokoju.

Treningi wydzielają endorfiny

Sport, trenowanie i jakakolwiek aktywność fizyczna, zwiększa produkcję endorfin. Treningi sztuk walki są bardzo intensywne i odbywają się często. Podczas treningu, nasza aktywność fizyczna jest więc bardzo wzmożona. Systematyczność i zaangażowane w treningi pozwoli nam zwiększyć ogólne samozadowolenie i radość. Warto wspomnieć, że endorfiny pozwalają podwyższyć próg bólu, przez co możemy ćwiczyć dłużej i lepiej.

Poza wytwarzaniem się endorfiny, podczas treningów wydzielana jest również oksytocyna. Jej obecność obniża ciśnienie krwi. Ma ona ogromny wpływ na zmniejszenie się poziomu strachu i zwiększenie odporności na ból i zmęczenie.

Wpływ na pracę umysłu

Sztuki walki to ćwiczenia praktyczne. Na każdym treningu możemy poznawać nowe techniki walki, ciosy oraz uniki. To sprawia, że nasz umysł jest stale pobudzony. Taka stymulacja umysłu pozwala lepiej skupić się i przyswoić nowe wiadomości.

Trenowanie sztuk walki ma znamienny wpływ na naszą psychikę. Zwiększenie koncentracji, pewności siebie oraz poprawa samopoczucia psychicznego to tylko niektóre powody, dla których warto zapisać się na taki kurs. Warto zauważyć, że wszelkie pozytywne skutki, jakie wiążą się z trenowaniem sztuk walki, przekładają się na nasze codzienne życie.

Jeśli chcesz spróbować osiągnąć podobne rezultaty i nauczyć się samoobrony, możesz zapisać się do szkoły trenowania Krav Magi.

Comments are closed.

Post Navigation