Temat uzależnień jest mocno drażliwy z dwóch powodów. Po pierwsze, nauczyliśmy się, jako społeczeństwo, ich wstydzić. Po drugie, sam uzależniony jest pod wpływem silnych mechanizmów, które mocno utrudniają, a nawet uniemożliwiają wzięcie za siebie odpowiedzialności i wyjście z nałogu. Jakie sytuacje szczególnie narażają nas na wpadnięcie w nałóg? Co zrobić, by go uniknąć? Jak postępować, gdy dojdzie do uzależnienia?

Najczęstsze powody wpadania w nałogi

Stres

Trudno dzisiaj znaleźć człowieka, który się nie stresuje. Jeszcze trudniej jest tak po prostu przestać się martwić. Dlatego też w naturalny sposób szukamy czegoś, co pomoże się ukoić. Dla jednych będzie to długa kąpiel, spacer z psem lub… używki. Łatwo to powiedzieć, lecz postaraj się zastąpić tę ostatnią metodę czymś, co również odpręża, a przy okazji niesie korzyści dla Twojego zdrowia. Poświęć czas na kontakt ze swoim zwierzakiem, zadzwoń do bliskiej osoby lub zrób cokolwiek innego, co zajmie Twoją uwagę. 

Problemy w relacjach

Odmienne poglądy, “asertywna” postawa, nadużywanie “autorytetu” i wiele innych chwytów, jakie codziennie stosują na Tobie inni, może w ostateczności doprowadzić do psychicznej ruiny na koniec dnia. Aby go uniknąć, sięgamy po lampkę wina lub inną używkę, której zadaniem jest odepchnąć złe myśli choć na chwilę i pomóc w zrzuceniu odpowiedzialności na innych. Problem tylko, że to pomaga jedynie na krótką metę. Bardzo krótką.

Utrata bliskiej osoby

Niewiele jest rzeczy, które bolą bardziej, niż śmierć kogoś bliskiego. Często nie myślimy wtedy racjonalnie i sięgamy po substancje uzależniające z dużą łatwością. Nie ma jeszcze tragedii, jeśli jest to sytuacja jednorazowa, zwłaszcza gdy dzieje się ona świeżo po stracie. Jeśli jednak ciągłe stosowanie używek jest Twoim “sposobem” na codzienne funkcjonowanie, pojawia się czerwony alarm.

Niska samoocena

Na pewno przynajmniej raz w życiu zdarzył Ci się ten przykry moment, kiedy stoisz przed lustrem i widzisz wyłącznie niedoskonałości swojego wyglądu. Albo kiedy po popełnieniu błędów zaczynasz myśleć, że jesteś całym złem tego świata. 

Niska samoocena nierzadko idzie w parze z nieśmiałością, przez co często mamy problemy z reakcją, gdy ktoś narusza nasze granice. Wiele substancji uzależniających pozwala nabrać odwagi, co tworzy złudzenie większej pewności siebie. Z czasem jednak dochodzi do coraz mniej kontrolowanych i coraz bardziej agresywnych reakcji.

Chęć dopasowania się do otoczenia

Nie jest to problem, który dotyka wyłącznie nastolatków – także osoby dorosłe nie chcą odstawać od swojego otoczenia, dlatego że wpasowanie się oznacza brak samotności. Przepustkę na wszystkie spotkania towarzyskie. Rozwój zawodowy. Zbliżenie się do osoby, którą się podziwia. I wiele innych rzeczy. Trudno w takiej chwili o moment refleksji – w końcu wszyscy chcemy lepszego życia… 

Jak uniknąć nałogu?

Nałogi są często związane ze sposobem życia, a konkretniej z decyzjami, jakie podejmujemy. Często wybory, których dokonujemy, są tymi bezpieczniejszymi, lecz jednocześnie przynoszącymi dużo mniejszą satysfakcję lub jej całkowity brak. 

Życie bez satysfakcji jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o popadnięcie w nałóg. Życie w sposób świadomy, z pasją, brzmi jak coachingowy banał, lecz jeśli dokładnie przemyślisz swoje priorytety i odsuniesz na bok społeczne oczekiwania, masz całkiem duże szanse na życie bliższe swoim własnym celom. 

Co zrobić, gdy dojdzie do uzależnienia?

Największe szanse na wyjście z nałogu masz na jego wczesnym etapie. Gdy tylko się zorientujesz, że jesteś osobą uzależnioną, nie odwlekaj działania. Natychmiast poszukaj zaufanej osoby – takiej, która będzie wiedziała, w jaki sposób konstruktywnie Cię wesprzeć. Jeśli jednak takiej osoby w Twoim otoczeniu nie ma, pomocna może być profesjonalna terapia uzależnień dla mieszkańców Gniezna.

kobieta z butelką piwa

Pamiętaj również o tym, co najważniejsze – nałóg nie jest powodem do wstydu. Nie chodzi tutaj o obnoszenie się z nim, lecz o świadomość, że masz prawo otwarcie prosić o pomoc, walczyć o siebie i reagować, gdy ktoś chce źle Cię traktować z powodu Twojego uzależnienia.

Post Navigation