Uzależnienie od hazardu to coraz częstszy rodzaj uzależnienia. Istnieje wiele form hazardu online, ale w ostatnim czasie najbardziej popularne jest obstawianie wyników meczy online.

Aby obstawić wyniki meczy, wystarczy przecież telefon, komputer, tablet lub inne urządzenie z dostępem do sieci internetowej.

Uzależnienie od zakładów sportowych online

Cechy charakterystyczne gier hazardowych online sprawiają, że mają one duży potencjał uzależniający, znacznie większy niż gry hazardowe uprawiane twarzą w twarz. Możliwość gry w pojedynkę z domu, anonimowość, krótki czas trwania od postawienia zakładu aż do uzyskania wyników, który działa jak nie lada czynnik motywujący, możliwość gry małymi kwotami, mały stopień skomplikowania gry, która pozwala na obstawianie z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu i jego dostępność 24 godziny na dobę, 365 dni w tygodniu, sprawiają, że ten rodzaj zakładów jest szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi.

Obstawianie wyników on-line wydaje się pozornie niewinne, ponieważ jest związane ze sportem, ale jest kilka aspektów, które czynią je szczególnie problematycznym: w dzisiejszych czasach, w których każdy ma telefon komórkowy lub komputer, z którego może grać, a każda pora dnia jest dobra, aby to zrobić, wydanie tak małej kwoty jak np. 20 zł, żeby obstawić wyniki, nie wydaje się czymś niebezpiecznym.

Profil osoby uzależnionej

Profil hazardzisty zmienił się z biegiem lat, a dzisiejsi gracze są coraz młodsi: są to zazwyczaj osoby w wieku od 18 do 25 lat. Na co dzień to zazwyczaj studenci lub osoby bezrobotne i uprawiają hazard od stosunkowo niedawna.

Wielu młodych ludzi uprawia hazard dla rozrywki, ale także dlatego, że pragną rywalizacji, a także chcą wykazać się swoimi umiejętnościami oraz większą wiedzą na temat danej drużyny lub sportu w porównaniu z innymi graczami.

Młodzi ludzie obstawiający zakłady sportowe szukają łatwych pieniędzy, lekkiej adrenaliny i rozrywki podczas oglądania meczy swojej drużyny. Wiedzą, na czym polega sport, jakie rządzą nim prawa i wierzą, że znaleźli łatwy sposób na zarabianie pieniędzy podczas oglądania meczu swojej drużyny.

Hazardziści zaczynają niewinnie, od małych kwot, które jednak z czasem rosną do kwot niebagatelnych, co z czasem może spowodować zupełną utratę kontroli nad finansami.

Początkujący hazardziści zaczynają obstawiać mecze piłki nożnej, potem przechodzą do koszykówki lub tenisa, a w wielu przypadkach kończą na grach, których zasad nawet nie znają, skupiając się na zaspokojeniu samej potrzeby obstawiania.

Jako że tego typu uzależnienia idą w parze z innymi zaburzeniami psychicznymi, istnieje większe ryzyko rozwoju podobnych zachowań u osób, np. z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, obsesyjno-kompulsywnymi, dwubiegunowymi czy zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Dlaczego właśnie nieletni?

Osoby uzależnione od hazardu są tak młode, ponieważ według niektórych badań, w zakłady sportowe online grają nawet nieletni. Prawo zabrania hazardu do 18 roku życia i wszystkie zakłady bukmacherskie online wymagają okazania dowodu osobistego ze strony osoby, która się rejestruje, zanim jest ona dopuszczona do gry. Jednak, są sposoby na to, by ominąć weryfikację, a zabiegom tym sprzyja także oczywiście anonimowość, na którą można sobie pozwolić w Internecie.

Kiedy hazard przeradza się w patologię

Eksperci wskazują na niektóre z oznak, które mogą wskazywać na to, że hazard nie jest już rozrywką, ale może stać się zachowaniem patologicznym:

  • regularny hazard, nadmierne wydatki i obstawianie po to, aby odzyskać to, co zostało utracone.
  • stała troska o zdobycie funduszy na kolejne zakłady,
  • ukrywanie faktu obstawiania meczy lub kłamanie z tego powodu,
  • zaburzenia emocjonalne, przejawy niepokoju, agresywne zachowania, unikanie towarzystwa lub izolacja społeczna,

 

 • porzucenie obowiązków związanych z nauką, pracą lub zajęciami w czasie wolnym,

 

 • zaniedbywanie bliskich relacji,
 • skupianie całej swojej energii na obstawianiu meczy.

hazard

Leczenie

Często zdarza się, że osoby cierpiące na problem z hazardem nie dostrzegają swojego problemu lub nie zabiegają o pomoc, dopóki nie popadną w długi. Jeśli chodzi o samo leczenie od hazardu w zachodniopomorskim ośrodku odwykowym Nowe Życie stosuje np. poznawczo-behawioralne leczenie psychologiczne połączone lub nie z leczeniem farmakologicznym.

Comments are closed.

Post Navigation