Wszyscy na pewno widzą, że nastała swego rodzaju moda na umuzykalnianie dzieci. Czasem ma się wrażenie, że rodzice kierują się zasadą, że jak inni młodzi ludzie mogą, to ich pociecha na pewno też, dlatego szkoły muzyczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Dla tych placówek to na pewno bardzo dobrze, ale czy takie bezrefleksyjne nakłanianie dziecka do rozwijania talentu muzycznego ma większy sens?

Rozwijać talent muzyczny – jak i gdzie?

Dobrze chociaż, jeśli ma ono jakikolwiek słuch muzyczny, zdarzają się bowiem dzieci, których rodzice koniecznie chcą nauczyć grać na jakimś instrumencie, a jemu słoń na ucho nadepnął. Nie wiadomo dla kogo to jest większą tragedią: dla dziecka, które musiało przechodzić przez koszmar, czy dla rodziców, których pragnienia spełzły na niczym? Są to jednak pojedyncze przypadki, więc w zasadzie nie ma co się nimi dłużej zajmować. Warto jednak zwrócić uwagę na całkowicie odwrotną sytuację. Co zrobić, jeśli dziecku tak spodoba się nauka śpiewu czy gry na jakimś instrumencie i tak go to pochłonie, że zacznie zaniedbywać wszystkie inne obowiązki, w tym naukę?

nauka gry na pianine

Wybierz szkołę muzyczną aby dziecko miało kontakt z profesjonalistami

To rzeczywiście może być nie lada problemem szczególnie, że dzieci bywają bardzo, ale to bardzo uparte. Pierwsze co należałoby zrobić to przeprowadzić rozmowę z takim młodym człowiekiem. Bez oskarżeń, gróźb i próśb. Trzeba po prostu spokojnie dziecku przedstawić swoje stanowisko, swoje obawy. Dziecko oczywiście może zacząć próbować tłumaczyć, że zarabiać na życie zamierza swoim talentem, dlatego w takim momencie koniecznie należy wyjaśnić w jakim celu człowiek przechodzi przez edukację ogólną. Dopiero kiedy rozmowa nie przyniesie żadnego skutku powinno się zacząć delikatnie wprowadzać restrykcje. Najpierw można minimalnie zmniejszyć czas treningu gry, w celu wydłużenia czasu na naukę pozostałych przedmiotów. Gdy to skutku nie przyniesie można pomyśleć o zmianie środowiska. Jeśli dziecko uczęszczało do szkoły muzycznej, to może warto zamienić ją na jakieś ognisko działające przy tejże placówce, a naukę uczeń kontynuowałby w szkole państwowe lub w szkole prywatnej takiej jak szkoła muzyczna. Szkoła ta zlokalizowana jest w Warszawie, nastawiona jest na profesjonalną naukę od podstaw. Wyróżnia ją kadra profesjonalistów, którzy na co dzień są kompozytorami.

Rzecz jasna wiązać się to prawdopodobnie będzie z wielkim oporem i buntem, ale nie można zapominać, że to rodzic ma wychowywać dziecko i wpływać na zmianę jego zachowania, a nie odwrotnie. Jeśli ktoś wolałby odciąć całkowicie dziecko od starego, muzycznego towarzystwa, ale bez konieczności przerywania nauki gry na instrumencie to dobrym sposobem na tego typu lekcje są spotkania prywatne z jakimś nauczycielem lub skorzystanie z nauki przez internet, która jest oferowana już przez coraz więcej szkół i osób prywatnych.

Trening czyni mistrza, czyli z jakich metod nauki korzystać?

Wiadomo, że kontakt osobisty z trenerem jest dużo cenniejszy i przynosi o wiele lepsze wyniki, jednak w przypadku, gdy nie ma innej możliwości, to dobrze jest skorzystać z takiej nauki on-line. Jak można zauważyć propozycji rozwiązań wyjścia z tego typu sytuacji jest naprawdę sporo (i zapewne nie wszystkie zostały w tym miejscu wymienione), ale obojętnie co by się nie doradzało to i tak najważniejsze jest to, aby życzyć wszystkim rodzicom, aby taka sytuacja nigdy nie miała miejsca.

Artykuł powstał przy pomocy szkolamuzycznajakubowiakponichtera.com

Comments are closed.

Post Navigation