Społeczeństwa krajów wysokorozwiniętych mają rosnącą tendencję do otyłości! Tak mówią niepokojące badania. Na szczęście wraz ze wzrostem otyłości powstają innowacyjne sposoby leczenia. Otyłość nie sprowadza się do nieestetycznej sylwetki, to cicha choroba cywilizacyjna, której towarzyszą niebezpieczne schorzenia. Z problemem walczy chirurgia metaboliczna.

Epidemia otyłości

Dlaczego przybieramy na wadze? Problem nadwagi i otyłości bierze się z kumulowania energii. Bilans energetyczny człowieka powinien być zbilansowany na poziomie zera. Człowiek, jedząc za dużo, gromadzi niepotrzebnie komórki tłuszczowe i tyje. Zapominamy o kontroli ilości pochłanianego pokarmu, ale nie tylko, bo równie ważna jest jakoś produktów spożywczych. Wybieramy niezdrowe jedzenie wysoko przetworzone, takie, które można szybko przygotować. Nie sprawdzamy składu na produktach, ciągle spożywamy dużo tłuszczów utwardzonych, chemii i cukrów.

Aktywność fizyczna powinna być kolejną ważną sprawą w naszym życiu. Niestety, cywilizacja doprowadziła do ograniczenia codziennej aktywności przeciętnego człowieka. Poruszamy się za pomocą komunikacji miejskiej lub samochodu, dużo pracujemy przy komputerach w pozycji siedzącej, kontaktujemy się za pomocą komórek lub Internetu. To są podstawowe przyczyny nadwagi i otyłości. Według badań dodatkowym czynnikiem wpływającym na rozwój choroby mogą być geny.

Czy dana masa ciała jest ponad zdrową normą? Należy sprawdzić swój indeks masy ciała, tak zwane BMI. Jest to najbardziej zaufany miernik masy ciała. Wyróżnia się trzy stopnie otyłości: pierwszy stopień zaczyna się od BMI>30, drugi stopień BMI>35, trzeci bardzo wysoki stopień otyłości BMI>40.

Istnieją różne metody leczenia otyłości w tym metoda chirurgiczna. Zalecana jest chorym, gdy inne środki leczenia takie jak farmakologia, dieta i wysiłek fizyczny zawodzą.

Chirurgia metaboliczna

Leczenie otyłości za pomocą chirurgii poleca się w szczególności pacjentom cierpiącym na otyłość skrajną. Najwyższy stopień otyłości jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia, powoduje liczne choroby dodatkowe. Często operowana jest także otyłość drugiego stopnia w szczególności, gdy towarzyszą jej dodatkowe schorzenia.

Dostępnych jest kilka metod leczenia chirurgicznego otyłości, ale najbardziej popularne są metody:

  • Gastric by-pass, czyli ominięcie żołądkowe – Metoda popularna w Stanach Zjednoczonych. Podczas operacji w sposób nieodwracalny, modyfikuje się przewód pokarmowy. Zabieg sprawia, że skraca się czas trawienia i wchłaniania pokarmów, a to znacznie wpływa na spadek masy ciała. Notuje się 65% utratę masy ciała w ciągu pierwszych 6-10 miesięcy.
  • Opasanie żołądka opaską regulowaną – Zabieg odwracalny typu restrykcyjnego. Na górną część żołądka zakładana jest opaska, którą można dowolnie regulować. Przejście do dolnej części żołądka jest zwężone, co skutkuje wolniejszym opróżnieniem żołądka. Hamuje możliwość przyjmowania pokarmów, a co za tym idzie, wpływa na spadek masy ciała.
  • Resekcja rękawowa tzw. sleeve-resection – istotą zabiegu jest usunięcie 85% żołądka. Pozostawiony fragment tworzy cienką rurę. Po zabiegu pacjent nie jest w stanie przyjmować dużej ilości pokarmów, a to wpływa na utratę masy ciała.
  • Balon żołądkowy – zostaje umieszczony w żołądku i powoduje stałe uczucie pełności i zmniejszenie apetytu. Balon znajduje się w żołądku przez 6 miesięcy. Metoda jest całkowicie odwracalna. Metoda jest krótkotrwała, aby zapobiec efektowi jo-jo, podczas życia z balonem należy zmienić nawyki żywieniowe i włączyć się w aktywność fizyczną.

Zabiegi współczesnej chirurgii metabolicznej wykonuje się za pomocą chirurgii małoinwazyjnej, dzięki niej pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Zabieg laparoskopowy pozostawia małe i szybko gojące się rany. Do takiej operacji używa się specjalnych narzędzi. Podczas zabiegu w jamie brzusznej znajdują się tylko końcówki robocze narzędzi oraz kamera video.


Na koniec artykułu odsyłam Was do specjalistycznej kliniki, która zajmuje się leczeniem otyłości dzięki chirurgii metabolicznej. KCM Clinic z Jeleniej Góry oferuje nowatorskie rozwiązania dla osób zmagających się z otyłości.

Comments are closed.

Post Navigation